ACER Predator XB253QF3b 24,5" 62cm 1920x1080 320Hz
|
|
ACER Predator XB253QF3b 24,5" 62cm 1920x1080 320Hz
-
Kontrast
1000:1
-
Högtalare
Ja
|
Beskrivning
Specifikationer
Det här är visuell innovation med banbrytande hastighet och återgivning. Predator XB3 har upp till 5K-upplösning, 500 Hz-uppdatering och NVIDIA G-SYNC® Pulsar för jämna, exakta rörelser – varje modell är en portal till färgkalibrerad, professionell kontroll.
BLIXTSNABB VISUELL ÖVERLÄGSENHET
Ultrahöga uppdateringsfrekvenser på upp till 500 Hz ger knivskarpa rörelser, medan svarstiden på upp till 0,1 ms ger nästan omedelbara reaktioner. Håll dig ostoppbar med jämna rörelser i varje bildruta.
DFR: BYT VID BEHOV
Växla mellan QHD vid 500 Hz och HD vid 1 000 Hz med dynamisk frekvens och upplösning. Den anpassar sig i realtid, så att du aldrig behöver kompromissa med skärpan för att få hastighet eller hastigheten för att få skärpa.
KONCENTRERAD ACTION UTAN SCREEN TEARING
Tekniken med bildrutesynkronisering eliminerar screen tearing och lagg, så att fluiditeten bibehålls även i de mest intensiva spelscenarierna.
NVIDIA G-SYNC® PULSAR
Den här nya skärmtekniken kombinerar adaptiv synkronisering med ultralåg rörelseoskärpa och ökar klarheten i rörelser dramatiskt, vilket ger superjämn action utan den vanliga oskärpan.
AMD FREESYNC™ PREMIUM (ANSÖKAN PÅGÅR)
Jämnt spelande utan screen tearing med låg latens och inga bildbortfall gör varje ögonblick jämnt och responsivt från början till slut.
PIXELPERFEKT OCH UPPSLUKANDE
En skärm som är byggd för dem som kräver inget mindre än visuell äkthet. Se allt precis som det var tänkt att ses, från tät 5K-upplösning till ultraexakta färger.
FILMLIKNANDE FÄRGDJUP
Alla färger. Alla nyanser. Alla högdagrar och skuggor – allt väcks till liv med ofattbar HDR.
BIOLIKNANDE FÄRGPRECISION
Med upp till 95 % DCI-P3-färgomfång och fabrikskalibrerad noggrannhet blir varje nyans och toning levande, verklighetstrogen och redo för hög precision både för kreativt arbete och nöjesanvändning.
LJUS OCH SKUGGA I BALANS
Med VESA DisplayHDR™ 600 väcks alla scener till liv med enastående skärpa. Från den djupaste svärtan till de ljusaste högdagrarna återges varje bild med precision – och avslöjar de dolda berättelserna i ljuset.
ANPASSNINGSBAR KOMFORT + KONTROLL
Fullt justerbar ergonomi och intuitiva skärmkontroller gör att du har full kontroll. Få överblick – oavsett hur länge uppdraget varar.
| Skärm diagonal | 62,2 cm (24.5") |
| Upplösning | 1920 x 1080 pixlar |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | LCD |
| Pekskärm | Nej |
| HD-typ | Full HD |
| Paneltyp | IPS |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Ljusstyrka (normal) | 250 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 0,5 ms |
| Responstidens mätningstyp | GTG (Gray to Gray) |
| Responstid (MPRT) | 1 ms |
| Skärmform | Platt |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Kontrastförhållande (dynamisk) | 100000000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 320 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 16,7 miljoner färger |
| Bildpunktavstånd | 0,28 x 0,28 mm |
| Pixeltäthet | 90 ppi |
| Bildstorlek horisontalt | 54,4 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 30,3 cm |
| Horisontell avsökningsfrekvens | 31,47 - 333 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens | 48 - 320 hz |
| Diagonal skärmstorlek | 62 cm |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Ytans hårdhet | 3H |
| Färgdjup | 8 bit |
| sRGB-täckning (typisk) | 99% |
| NVIDIA G-SYNC | Nej |
| AMD FreeSync | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 4 W |
| Inbyggd kamera | Nej |
| Positionering på marknaden | Spela |
| Produktens färg | Svart |
| Inbyggd USB-hubb | Nej |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-utgångens version | 1.4 |
| Hörlursutgång | Ja |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Monteringsbar på väggen | Ja |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 15 cm |
| Svängarm | Ja |
| Pivot vinkel | -90 - 90° |
| Svängbara | Ja |
| Hållare | -20 - 20° |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 25° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | D |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 15 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 26 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 18 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (max) | 36 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| Nätaggregatstyp | Extern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Bredd (med stativ) | 557,5 mm |
| Djup (med stativ) | 246,1 mm |
| Höjd (med stativ) | 549,1 mm |
| Vikt (med stativ) | 4,2 kg |
| Bredd (utan stativ) | 557,5 mm |
| Djup (utan stativ) | 49,5 mm |
| Höjd (utan stativ) | 326 mm |
| Vikt (utan stativ) | 2,6 kg |
| Förpackningens bredd | 632 mm |
| Låddjup | 125 mm |
| Förpackningens höjd | 504 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 6,1 kg |
| Stå ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | HDMI, DisplayPort, Energiljus |
| Medföljande programvara | Acer Display Widget; VisionCare 1.0; BlueLight Shield |
Även om vi gör vårt bästa för att ge relevant information, så är bilderna bara till för att ge ett generellt intryck, och själva varan behöver nödvändigtvis inte se ut precis som på bilden. Om det är skillnader mellan produktöverskrift, beskrivning och bild, så är det produktöverskriften som gäller. (tex. Pc:n kommer inte nödvändigtvis med monitor även om bilden visar det) Om något är oklart skicka en e-post till oss före du beställer! Vi förbehåller oss för tryckfel, ändringar av priser och specifikationer utan varsel.