ACER 27" Nitro XV270UF3bmiiprx
|
|
ACER 27" Nitro XV270UF3bmiiprx
-
Kontrast
1000:1
-
Högtalare
Ja
|
Beskrivning
Specifikationer
Ta spelandet till nästa nivå med en Acer Nitro XV0-skärm. Med upp till 5K-upplösning, uppdateringsfrekvens på 600 Hz, AMD FreeSync™ Premium-teknik (programmet är under utveckling) och upp till 0,1 ms svarstid (GTG) kan du uppleva hur dina spel verkligen ska spelas.
Flexibla format, fokuserad prestanda
Från 23,8-tums FHD till 27-tums 5K och 34-tums UltraWide QHD erbjuder Acer Nitro XV0-serien ett komplett utbud av skärmalternativ med skarp upplösning, expansiva vyer och skärmstorlekar som passar alla typer av spelare, kreatörer och mångsysslare.
Silkeslen grafik
När spelet blir intensivt är precisionen viktig. Med den snabba uppdateringsfrekvensen på 600 Hz får du en ultrajämn visning med snabbare bildrendering och mindre fördröjning så du kan fatta bättre beslut, snabbare.
Ingen screen tearing
Gör screen tearing i spel till ett minne blott. Med AMD FreeSync™ Premium (programmet är under utveckling) synkroniseras bildrutorna perfekt med grafikkortets bildrutor, vilket ger en visuellt jämn spelupplevelse.
Verklighetstrogna bilder
Väck liv i ditt spelande med VESA DisplayHDR™ 400-stöd – så att du får ett utökat kontrastförhållande och en färgpalett. Njut av djupare svartvit kontrast för att skapa ännu mer realistiska och naturliga bilder.
Ge dig själv en boost
Känn rusningen med upp till 0,1 ms svarstid. Fånga hastigheten och precisionen i varje kristallklara bildruta.
Ögonsäkerhet först
Gör dig redo för de långa spelsessionerna. Med Acer BlueLightShield™ Pro- och Flickerless™-tekniken skyddar du ögonen mot onödig ansträngning och trötthet så att du kan göra ännu mer innan du tar paus.
Hyperreaktivt spelande
Övervinn motståndarna med ännu snabbare reaktionstider. Med ultralåg fördröjning kan du spara dyrbara millisekunder så att du alltid slår dina motståndare.
| Skärm diagonal | 68,6 cm (27") |
| Upplösning | 2560 x 1440 pixlar |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Skärmtyp | LCD |
| Pekskärm | Nej |
| HD-typ | 2.5K |
| Paneltyp | IPS |
| LED-bakgrundsbelysning | Ja |
| Ljusstyrka (normal) | 250 cd/m² |
| Svarstid (medel) | 0,5 ms |
| Responstidens mätningstyp | GTG (Gray to Gray) |
| Responstid (MPRT) | 1 ms |
| Skärmform | Platt |
| Kontrastförhållande (medel) | 1000:1 |
| Kontrastförhållande (dynamisk) | 100000000:1 |
| Max uppdateringsfrekvens | 320 hz |
| Betraktningsvinkel (horisontell) | 178° |
| Synfältsvinkel (vertikal) | 178° |
| Antal färger | 1,07 miljarder färger |
| Bildpunktavstånd | 0,233 x 0,233 mm |
| Pixeltäthet | 109 ppi |
| Bildstorlek horisontalt | 59,7 cm |
| Bildstorlek vertikalt | 33,6 cm |
| Horisontell avsökningsfrekvens | 30 - 510 kHz |
| Vertikal avsökningsfrekvens | 48 - 320 hz |
| Diagonal skärmstorlek | 69 cm |
| HDR-stöd | Ja |
| HDR-teknik (High Dynamic Range) | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Ytans hårdhet | 3H |
| Färgdjup | 10 bit |
| DCI-P3-täckning | 90% |
| NVIDIA G-SYNC | Nej |
| AMD FreeSync | Ja |
| Typ av AMD FreeSync | FreeSync Premium |
| Flimmerfriteknik | Ja |
| Låg blåljus-teknik | Ja |
| Inbyggda högtalare | Ja |
| Antal talare | 2 |
| Uteffekt (RMS) | 4 W |
| Inbyggd kamera | Nej |
| Positionering på marknaden | Spela |
| Produktens färg | Svart |
| Inbyggd USB-hubb | Nej |
| HDMI | Ja |
| Antal HDMI-portar | 2 |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal Displayportar | 1 |
| DisplayPort-utgångens version | 1.4 |
| Hörlursutgång | Ja |
| VESA-fäste | Ja |
| Gränsssnitt för panelmontering | 100 x 100 mm |
| Monteringsbar på väggen | Ja |
| Produktvikt (oz) | Ja |
| Typ av kabellåsanslutning | Kensington |
| Höjdjustering | Ja |
| Justerbar höjd (max) | 15 cm |
| Svängarm | Ja |
| Pivot vinkel | -90 - 90° |
| Svängbara | Ja |
| Hållare | -20 - 20° |
| Lutningsjustering | Ja |
| Lutningsvinkel | -5 - 25° |
| Skärmgränssnitt (OSD) | Ja |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | E |
| Energieffektivitetsklass (HDR) | G |
| Energiförbrukning (SDR) per 1 000 timmar | 21 kWh |
| Energiförbrukning (HDR) per 1 000 timmar | 27 kWh |
| Strömförbrukning (vanlig) | 57 W |
| Strömförbrukning i vänteläge | 0,5 W |
| Strömförbrukning (max) | 26 W |
| Strömförbrukning i avslaget läge | 0,3 W |
| Nätaggregatstyp | Intern |
| Energieffektivitetsskalning | A till G |
| Bredd (med stativ) | 614 mm |
| Djup (med stativ) | 247 mm |
| Höjd (med stativ) | 550 mm |
| Vikt (med stativ) | 5,82 kg |
| Bredd (utan stativ) | 614,2 mm |
| Djup (utan stativ) | 68,1 mm |
| Höjd (utan stativ) | 367,8 mm |
| Vikt (utan stativ) | 4,16 kg |
| Förpackningens bredd | 680 mm |
| Låddjup | 148 mm |
| Förpackningens höjd | 515 mm |
| Vikt inkl. förpackning | 8,5 kg |
| Stå ingår | Ja |
| Kabel inkluderad | HDMI, Energiljus |
Även om vi gör vårt bästa för att ge relevant information, så är bilderna bara till för att ge ett generellt intryck, och själva varan behöver nödvändigtvis inte se ut precis som på bilden. Om det är skillnader mellan produktöverskrift, beskrivning och bild, så är det produktöverskriften som gäller. (tex. Pc:n kommer inte nödvändigtvis med monitor även om bilden visar det) Om något är oklart skicka en e-post till oss före du beställer! Vi förbehåller oss för tryckfel, ändringar av priser och specifikationer utan varsel.